A kiállítás
Csembalók

A reneszánsz korában már ismert volt a csembaló szólójáték műfaja, azonban az 1600-as évek elejére új zenei stílus kezdett kibontakozni, megjelent a harmóniákkal kísért basszusjáték, a “basso continuo”. Az egyre gyarapodó szóló irodalom mellett a csembaló vált az egyik legfontosabb kísérőhangszerré a barokkban, így képezve állandó tagját és bázisát a korabeli zenekaroknak.
Látogatóink különböző tájegységekről származó hangszerek kópiáival ismerkedhetnek meg a Claviaton Bt. csembalókészítői jóvoltából. Az előadások során bemutatjuk, mennyire szerteágazó a csembalók világa, mi a különbség egy olasz, francia és egy német hangszer között.
Vonós és pengetős hangszerek

A húros hangszerek alapvetően pengetéssel vagy vonóval szólaltathatóak meg. E nemes hangszercsaládok fejlődéséről két megvilágításból adunk komplex betekintést.
A hangszerkészítő alkotó és az előadóművész zenei látásmódja egységként tudja a zene megszületését szolgálni, ezt mutatja be egyedülálló módon a terem. Átélhetjük, hogy a fűrészelt fenyő illatától miként jutunk el a letisztult és megszólaltatott hangszer hangján keresztül egy befelé indító és építő zenei megnyilvánulásig.
Bepillantást nyerhetünk egy tradicionális hangszerkészítő műhelybe, ahol a 300 éve használt technikákat, szerszámokat, alapanyagokat testközelből láthatjuk.
A kiállított hangszerek a reneszánsztól a 20. századig villantanak fel egy-egy fontos pillanatot a “hangszerkészítő – instrumentum – húr – vonó – zenész” szerves egységéből.
Billentyűs hangszerek a romantika korából

A romantika korabeli billentyűs terem betekintést enged a 19. század világába. A 200 éve született két új hangszer, a harmónium és a kettős repetálású mechanikával készült kalapácszongora fej-fej melletti fejlődésének legkiemelkedőbb hangszereit mutatja be a tárlat Erard, Pleyel, Deutschmann, Debain es Titz hangszerein keresztül.
A szalonok világának eredeti hangzását felelevenítő korabeli hangszerek dr. Szabó Balázs egyedülálló magángyüjteményéből érkeznek a kiállításra.
Furulyák és fafúvós hangszerkülönlegességek

Ebben a teremben a régizenében használatos fafúvós hangszerek világába nyerhetünk betekintést. Elsősorban természetesen a különböző furulyákat (blockflöte, flauto dolce, recorder, flute douce, stb.) ismerhetjük meg. Találhatunk itt reneszánsz, korabarokk és barokk hangszereket, több méretben: sopranino-tól nagybasszusig.
Láthatóak még ezeken felül kevésbé közismert hangszerek, mint az állati szarvból készült gemshorn, a klarinét őseként említhető chalumeau, a pommer, mely az oboa, valamint dulcian, ami pedig a fagott őse.
A látogatók krummhornokkal, magyar nevén görbekürtökkel is barátkozhatnak. Ráadásként megtekinthető egy cornamusa is, amely az előbb említett krummhornnak egyik egyenes változata.
FIGYELEM! A fúvós hangszerek kipróbálásának lehetőségét az aktuális járványhelyzettől tesszük függővé.